Święty Mikołaj we współczesnym świecie

Wizerunek świętego Mikołaja zdecydowanie zmienił się na przestrzeni ostatnich lat czy nawet bardziej wieków. W legendach mamy do czynienia z łagodnym i pogodnym mężczyzną, który postanawia zostać duchownym i który pewnego dnia zostaje mianowany biskupem Miry. Nie mogąc patrzeć na ubóstwo swoich wiernych, nocą pod przebraniem chodził ulicami i rozdawał ludziom cały swój dobytek, aż został z niczym. Obecnie jego postać prezentuje się znacznie inaczej.

Obecny strój świętego Mikołaja

Wersję, jaką przyjęliśmy za jedyną słuszną, jest strój składający się przede wszystkim z czerwonych spodni oraz z czerwonego płaszcza, a także z bardzo skomercjalizowanej dzisiaj czerwonej, szpiczastej czapki zakończonej pomponem. Brzuch świętego opasany jest grubym, skórzanym pasem. Jego towarzyszami są elfy, pojazdem są sanie zaprzężone renifery, a miejscem zamieszkania oraz pracownią w jednym jest dom w Laponii. Wizerunek taki jest jednak wizerunkiem wykreowanym przez koncern Coca-Cola w 1930 roku, który okazał się, jak widać, doskonałym.

Jak wygląda dzisiaj dzień świętego Mikołaja?

Mikołajki dzisiaj cieszą nie tylko dzieci, chociaż to głównie do nich skierowane jest to święto. W pierwotnym zamyśle tej nocy wszystkie grzeczne dzieci powinny dostać nagrodę za swoje dobre sprawowanie, a niegrzeczne psotne dzieci powinny zostać ukarane prezentem w postaci wierzbowej rózgi. Dzisiaj jest jednak tak, że dzieci owszem, otrzymują drobne prezenty oraz słodycze, ale nie tylko – to święto przypadło do gustu również dorosłym.

Ten wpis ma 2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *