Najmilszy staruszek świata

Święty Mikołaj już za młodu odznaczał się nieprzeciętną łagodnością usposobienia oraz nieprzeciętnie dużym brakiem tolerancji dla cierpienia oraz biedy swoich współbraci. Jako dorastający chłopak postanowił przyjąć święcenia kapłańskie, które w ostatecznym rozrachunku zaprowadziły go do objęcia stanowiska biskupa Miry. Był człowiekiem kochanym przez ludzi oraz darzonym ogromnym zaufaniem. Legendy głoszą, że w przebraniu pod osłoną nocy chadzał ulicami miasta i rozdawał prezenty najuboższym – szczególnie dzieciom.

Jak dzisiaj wygląda święty Mikołaj?

W dzisiejszej popkulturze utarło się przekonanie, że Święty Mikołaj nie jest żadnym duchownym (niewielu pewnie wpadłoby to nawet do głowy), ale przedstawiany jest raczej jako rubaszny staruszek słusznej postury, który przyjeżdża w nocy6 grudnia do każdego grzecznego dziecka i wchodząc uprzednio przez komin, zostawia w pokoju pod poduszką śpiącego dziecka niewielki podarunek – ale zawsze taki, o jakim dziecko marzyło.

Święty Mikołaj w popkulturze

Postać świętego Mikołaja jest dzisiaj jedną z najpopularniejszych postaci związanych z okolicami świąt Bożego Narodzenia – jego święto jest jakby przedsionkiem reszty świątecznych przyjemności. Bardzo mocno jego wizerunek wykorzystywany jest przez koncern Cola-Cola, który co roku tworzy kolejce z jego wizerunkiem, a przejazdy organizowane specjalnymi, świątecznymi ciężarówkami jest dzisiaj ogromnym wydarzeniem kulturalnym w zasadzie w każdym znanym europejskim mieście.

Ten wpis ma 2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *