Jedno z ulubionych świąt

Zdecydowanie jednym z ulubionych świąt, jakie jesteśmy w stanie znaleźć w kalendarzu, są imieniny Świętego Mikołaja, patrona nie tylko ubogich, ale również marynarzy oraz rybaków. Legenda głosi, że jako syn zamożnych rodziców czuł potrzebę pomagania innym, biednym oraz pokrzywdzonym – aby jednak robić to bez rozgłosu, pomagał pod osłoną nocy. To również przyjęło się w naszej europejskiej tradycji.

Co właściwie robi Święty Mikołaj?

Ów patron ubogich przede wszystkim chętnie dzieli się z innym, z potrzebującymi, którzy nie są w stanie związać końca z końcem. Szczególnie zaś upodobał sobie dzieci, które nim dorosną, nie są w tanie zmienić swojej sytuacji materialnej. Przyjęło się, że Święty Mikołaj przychodzi do dzieci w nocy, kiedy te śpią, i zostawia im pod poduszką coś słodkiego, aby ich buzie chociaż na chwilę rozświetlił uśmiech. Znany jest przede wszystkim ze swojego charakterystycznego, czerwonego wdzianka oraz śmiesznej czapeczki z pomponem, a także z zaprzęgu reniferów, z których pomogą skutecznie odwiedza wszystkie dzieci podczas jednej nocy.

Kim tak naprawdę był święty Mikołaj?

Jego historia mówi o tym, że przede wszystkim był synem zamożnych rodziców, który zawsze cierpiał na widok biedy swoich bliskich. W dorosłym życiu został biskupem Miry i zdobył serca swoich wiernych przede wszystkim ogromną łagodnością oraz dobrocią. O jego czynach krąży wiele historii oraz legend, a wśród nich można znaleźć również tę mówiącą o wskrzeszeniu trojga ludzi. Jego śmierć nastąpiła właśnie 6 grudnia .

Ten wpis ma 2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *