Patron ubogich, żeglarzy oraz rybaków

Świętego Mikołaja znamy przede wszystkim jako sympatycznego, rubasznego grubaska, który w noc6 grudnia lata swoimi saniami zaprzężonymi w renifery od domu do domu i przynosi jedynie grzecznym dzieciom prezenty, a niegrzecznym zostawia rózgę. Jeszcze do niedawna był to jeden z mocniejszych argumentów, które miały przekonać dzieci o konieczności bycia posłusznym rodzicom i spełniania jedynie dobrych uczynków. Za swoje zasługi święty Mikołaj został patronem nie tylko ubogich, ale również żeglarzy oraz rybaków.

Za co kochamy świętego Mikołaja?

W dzisiejszym świecie świętego Mikołaja znamy bardziej jako popkulturową okazję do wręczania sobie okazjonalnych prezentów – drobiazgów, które wprowadzają nas powoli w okres świątecznej, prezentowej gorączki. Szczególnie dzieci wyczekują dzisiaj jego osoby oraz jego święta, ponieważ przyjęło się, że w wigilię tego dnia jeździ swoimi wielkimi saniami zaprzęgniętymi w renifery i odwiedza wszystkie grzeczne dzieci na całym świecie. A swoją siedzibę ma w Laponii, w której przez cały rok produkuje zabawki dla dzieci, które tego jednego dnia wraz z pomocnikami rozwozi dzieciom. Z kolei niegrzeczne dzieci dostają od niego rózgę, której muszą się później wstydzić przed innymi dziećmi.

Dobry przykład

Święty Mikołaj jest jedną z ważniejszych postaci w dzisiejszym świecie kultury – i tak powinno zostać, aby dzieciom chciało się spełniać dobre uczynki, być grzecznym i uczynnym dla rodziców oraz swoich bliźnich. Jest to w kulturze bardzo pozytywna postać, która zasłużyła się przede wszystkim dobrym nastawieniem do innych ludzi.

Ten wpis ma 2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *