Ulubiony święty dzieci

Nie od dzisiaj wiadomo, że ulubiony świętym wszystkich maluchów jest zdecydowanie Święty Mikołaj, który w każdym, nie tylko europejskim kraju, posiada swoją osobną historię, w każdym przypadku ciekawą oraz niepowtarzalną. W Polsce związany jest z dniem 6 grudnia, kiedy to przychodzi w nocy do dzieci i tym grzecznym zostawia słodycze.

Jak wygląda Święty Mikołaj?

W kulturze masowej przyjęło się, że postać Świętego Mikołaja kojarzymy z tęgim starszym panem, który ubrany jest w czerwone spodnie oraz czerwony płaszcz, a na głowie ma ubraną śmieszną, czerwoną czapkę zakończoną pomponem. Jego atrybutem jest długa siwa, a raczej mlecznobiała broda, a na nosie okulary. Zawsze się uśmiecha, mieszka w Laponii, a do dzieci na całym świecie lata saniami zaprzęgniętymi w renifery. Do domów schodzi przewodem kominowym, co mimo swoich słusznych rozmiarów, nie jest dla niego żadnym kłopotem.

Dlaczego Święty Mikołaj jest tak popularny?

Sława Świętego Mikołaja sięga wielu lat wstecz i dotyka sfery bardzo delikatnej w ludzkim życiu – nie tylko obdarowywania się nawzajem prezentami, ale przede wszystkim sfery dziecięcej naiwności i ufności w to, że za swoje dobre uczynki będą nagradzane – chociażby drobiazgami w postaci słodyczy, zaś nadokuczanie i psocenie będą otrzymywać od Świętego Mikołaja rózgi, których będą się potem wstydzić. Święto Świętego Mikołaja tak przypadło ludziom do gustu, że dzisiaj nie tylko dzieci są obdarowywane prezentami, również dorośli chętnie sprawiają sobie nawzajem niespodzianki.

Ten wpis ma 2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *